Home › Żywność nie zawierająca glutenu

Żywność nie zawierająca glutenu

Dieta bez glutenu nie jest odpowiednią dietą dla każdego.

Oprócz ograniczenia zjadania pokarmów posiadających gluten więc między innymi: żyto, orkisz i jęczmień trzeba także wyeliminować te produkty, w jakich gluten jest ukryty. Dietę ograniczająca gluten stosują ludzie z alergią pokarmową na gluten jak również chorzy na celiakię.

Ludzie cierpiący na celiakie, dietę muszą uwzględniać przez całe życie.

Alergia a być może ustąpić więc stosowanie diety nie będzie już konieczne. Stosując dietę bez glutenu dozwolone są produkty zawierające mąkę kukurydzaną, ryżowa, sojową. Właśnie te rośliny nie posiadają na szczęście glutenu. Stosując dietę eliminująca gluten musisz skrupulatnie sorawdzać skład produktów.

Sporo z nich w sobie posiada ukryty gluten.

Przede wszystkim gluten ukrywa się w rybach z puszki, szynkach, daniach gotowych, zupkach i sosach w proszku. Gluten jest także w owocach suszonych. Kryje się tam, gdyż niektóre owoce podczas suszczenia są obsypywane mąką. Uważnie należy się również przyglądać płatkom śniadaniowym. Będąc na diecie eliminującej gluten najlepiej decydować się na te z logotypem przekreślonego kłosa. W taki mwypadku stuprocentową pewnośc, że opakowanie nie posiada glutenu. Jeżeli chodzi o alkohol to trunki czyste są wolne od glutenu.

Mikroskopijne ilości glutenu mogą znajdywać się w wódkach smakowych, "żubrówce" oraz "żołądkowej gorzkiej". Ilość ta zawsze jest niegroźna, gdy potrzebna jest dieta ograniczająca gluten. Unikać musisz natomiast piwa.

Zawiera ono słód jęczmienny i w nim ukryty jest gluten. Dieta eliminująca gluten stosowana długi czas może doprowadzać do niedoborów pewnych. wartości pokarmowych, dlatego dietę powinieneś skonsultować z dietetykiem. .